
Bedrovník lomikameň (Pimpinella saxifraga) je liečivá rastlina, ktorá sa v ľudovom liečiteľstve využíva najmä pre svoje protizápalové, expektoračné a tráviace účinky. Obsahuje silice, flavonoidy, kumaríny a triesloviny, ktoré mu dodávajú široké spektrum liečivých vlastností.

Jablčník obyčajný, latinsky známy ako Marrubium vulgare, patrí medzi najstaršie a najznámejšie bylinky používané v tradičnej medicíne. Táto horká bylina, nazývaná tiež horká mäta alebo horehound (po anglicky), má pôvod v Stredomorí, no dnes ju už môžeme nájsť po celej Európe. Pre svoje blahodarné účinky na tráviaci systém a dýchacie cesty sa stala neodmysliteľnou súčasťou mnohých prírodných liečebných postupov.

Horec žltý (Gentiana lutea) je populárna liečivá rastlina, ktorá si našla svoje miesto nielen v tradičnej medicíne, ale aj v modernej fytoterapii. Je známa svojou intenzívnou horkou chuťou, ktorá je zdrojom jej liečivých vlastností. Už stáročia je používaná na podporu trávenia a riešenie problémov s tráviacim traktom.

Fenikel obyčajný (lat. Foeniculum vulgare), je prastarou rastlinou, ktorá si našla svoje miesto v ľudovej medicíne, kuchyni a záhradách po celom svete. Jeho korene siahajú až do starovekého Egypta, kde sa používal na liečenie tráviacich ťažkostí a na podporu dojčenia.

Keď si predstavíme púpavu lekársku (Taraxacum officinale), mnohým z nás príde na um len obyčajná burina, ktorá sa šíri našimi záhradami. Avšak táto skromná rastlina je viac ako len nepriateľ trávnikov; je to pokladnica zdravia, ktorá má dlhú históriu využívania v ľudovej medicíne.

Lipkavec marinkový (Galium odoratum) je trváca bylina z čeľade marenovité (Rubiaceae). Dorastá do výšky 15-30 cm a má plazivý podzemok. Listy sú vajcovito kopijovitého tvaru, celistvé, krátko končisté až hrotité, holé, na okraji zväčša drsné. Vyrastajú v 6-9 početných praslenoch. Stonky sú priame, nerozkonárené, štvorhranné a hladké. Lipkavec marinkový kvitne od mája do júla a jeho kvety sú biele a voňavé.

Echinacea purpurea je obdivuhodná bylina, ktorá vyniká svojou vitalitou a širokým spektrom účinkov na imunitný systém. Táto rastlina z rodiny astrovité (asteraceae) je skutočným darom prírody a jej silu a význam si ľudia uvedomili už pred stáročiami. Echinacea purpurea je pôvodom zo Severnej Ameriky, kde ju domorodé kmene využívali na liečbu rôznych ochorení a poranení.

Nechtík lekársky (lat. Calendula officinalis), je krásna kvitnúca rastlina s jasnými oranžovými alebo žltými kvetmi. Táto rastlina je obľúbená nielen pre svoju estetickú hodnotu, ale aj pre svoje pozoruhodné liečivé vlastnosti. Už od staroveku bol nechtík lekársky používaný na liečbu rôznych zdravotných problémov vrátane kožných ochorení, tráviacich ťažkostí a zápalov.

Kostihoj lekársky (lat. Symphytum officinale) je trváca bylina, v prírode rastúca roztrúsene v priekopách, na okraji lesov, najmä však pri vode a v lužných lesoch. Dužinatá stonka, z ktorej striedavo vyrastajú drsné kopijovité listy, dorastá do výšky až 1 m. Od mája do septembra kvitne zvončekovými kvetmi, najčastejšie fialovo-modrej, ale výnimočne aj bielej či žltej farby. Z rastliny sa používajú listy, vňať ale najdôležitejší je repovitý koreň čiernej farby, biely na priereze - s typickým zápachom, ktorý zbierame na jar pred začiatkom vegetácie alebo na začiatku jesene.

Praslička roľná (lat. Equisetum arvense) je trváca nekvitnúca rastlina rastúca na hlinitých a piesočnatých pôdach s vysokou hladinou spodnej vody, vo vlhkých častiach lúk a na okraji lesov. Táto rastlina, stará už 200 miliónov rokov, kedysi dorastala až do výšky 10 metrov. Dnes ju môžeme nájsť v 20-60 centimetrovej podobe.

Imelo biele (lat. Viscum album) je drobný, vždyzelený poloparazitický ker, ktorý cudzopasí na ihličnatých a rovnako aj na listnatých stromoch s mäkkým drevom. Pomocou špeciálnych koreňov - haustórií, ktoré preniknú pod kôru a rozkonária sa, čerpá živiny z vodivých pletív hostiteľa.

Pestrec mariánsky (Sibylum marianum) je jednoročná alebo dvojročná bylina z čeľade astrovité, pripomínajúca bodliak. Dorastá do výšky 60 až 150 cm, niekedy aj viac. Na hrubej stonke v spodnej časti nahusto, vo vrchnej redšie, vyrastajú tmavozelené, lesklé listy s ostňami na koncoch. Na listoch sú charakteristické biele škvrny. Pestrec má bledofialové, ružové až modrasté kvety, ktoré sú takisto zvonka pichľavé. Kvitne od júna do augusta. Po odkvitnutí dozrieva množstvo hnedastých semien s perovitým chocholcom. Predmetom zberu sú kvety, listy, ale najmä semená.

Valeriána lekárska (lat. Valeriana Officinalis) je trváca bylina, ktorá rastie u nás na vlhkých lúkach, lesoch, svahoch a často pri potokoch. Má vzpriamenú stonku rôznej výšky od 30cm, často dosahuje vyše metra. Na stonke sú páry protistojných perovitých listov, od júna do septembra kvitne drobnými voňavými bielymi alebo ružovými kvietkami usporiadanými do okolíka. Vôňa láka hmyz a mačky. Často sa pestuje aj v záhradkách ako okrasná rastlina. Zbiera sa podzemok, nadzemná časť rastliny sa nevyužíva.
Vyberáme z najnovších produktov
Mapa zdravia s bylinkami


Pečeň
→ Aké byliny na ochorenia pečene?
→ Ako detoxikovať organizmus...

Žalúdok
→ Aké byliny na ochorenia žalúdka?
→ Čajová zmes na helicobacter pylori
→ Blog: Helicobacter pylori: Prírodné riešenia pre vaše trávenie

Pankreas
→ Aké byliny na pankreas?

Obličky
→ Aké byliny na zápal obličiek?

Mechúr
→ Aké byliny na zápal močového mechúra?

Kosti a kĺby
→ Byliny pre zdravie kostí a kĺbov

Srdce
→ Bylinné prípravky na srdce

Vlasy
→ Bylinné prípravky proti vypadávaniu vlasov

Hrubé črevo
→ Čajová zmes na zápal hrubého a tenkého čreva
→ Byliny s pozitívnym účinkom na hrubé črevo

Tenké črevo
→Čajová zmes na zápal hrubého a tenkého čreva
→ Byliny s pozitívnym účinkom na tenké črevo

Maternica
→ Čaj na cysty a myómy
→ Čaje pri bolestivej a silnej menštruácii

Konečník
→ Čaje na hemoroidy
Prsníky
→ Fialková masť vhodná ako prevencia rakoviny prsníkov, tiež na ošetrenie poškodenej kože ožarovaním

Žlčník
→ Byliny na problémy so žlčníkom
→ Naša čajová zmes na žlčník