Praslička roľná (lat. Equisetum arvense) je trváca nekvitnúca rastlina rastúca na hlinitých a piesočnatých pôdach s vysokou hladinou spodnej vody, vo vlhkých častiach lúk a na okraji lesov. Táto rastlina, stará už 200 miliónov rokov, kedysi dorastala až do výšky 10 metrov. Dnes ju môžeme nájsť v 20-60 centimetrovej podobe.
Praslička je známa tým, že vytvára dvojaké stonky.
- Jarná byľ je hnedá, slúži na nepohlavné rozmnožovanie pomocou výtrusov uložených v klase na vrchole stonky.
- Letná byľ je zelená, vyššia ako jarná a jej hlavnou úlohou je vyživovanie rastliny, aby z podzemku na budúci rok mohla vyrásť nová jarná byľ.
Z prasličky zbierame rozkonárené zelené byle od mája do septembra.
Praslička roľná obsahuje mnoho účinných látok. Je bohatá na minerály - kremík, vápnik, zinok a meď. Okrem minerálov obsahuje aj vitamín C, flavonoidy, živicu, alkaloidy, nikotín, tuky, triesloviny, bielkoviny, éterické oleje a v neposlednom rade aj antioxidanty.
Keďže praslička roľná je diuretikum (látka, ktorá zvyšuje vylučovanie vody z tela) dopomáha k správnemu fungovaniu močovej sústavy vďaka močopudným účinkom. Rastlina obsahuje aj antioxidanty, ktoré pomáhajú telu zbaviť sa škodlivých látok a baktérií, a tým uľavuje od bolesti pri zápale močového mechúra. Používa sa aj ako prevencia pred vznikom obličkových kameňov.
Vďaka vysokému obsahu oxidu kremičitého odvar z prasličky dopomáha k pevným kostiam a liečeniu zdravotných ťažkostí súvisiacich s nimi. Medzi jej časté použitia práve preto patrí liečba osteoporózy (rednutie kostného tkaniva) a ďalších problémov, súvisiacich s nedostatkom vápnika a kolagénu.
Ďalšou skvelou vlastnosťou prasličky je pomoc pri liečbe ťažko sa hojacich rán, vredov a reumatických bolestí. Parný zábal z prasličky zmierňuje opuch nôh a pomáha aj pri kŕčových žilách. Okrem toho sa používa aj na urýchlenie hojenia popôrodných rán.
Taktiež podporuje zdravé fungovanie pečene, prospieva srdcu a priaznivo pôsobí proti vápenateniu ciev. Obmedzuje potenie a v neposlednom rade sa používa ako kloktadlo pri bolestiach hrdla a zápaloch dýchacích ciest či mandlí.