Valeriána lekárska (lat. Valeriana Officinalis) je trváca bylina, ktorá rastie u nás na vlhkých lúkach, lesoch, svahoch a často pri potokoch. Má vzpriamenú stonku rôznej výšky od 30cm, často dosahuje vyše metra. Na stonke sú páry protistojných perovitých listov, od júna do septembra kvitne drobnými voňavými bielymi alebo ružovými kvietkami usporiadanými do okolíka. Vôňa láka hmyz a mačky. Často sa pestuje aj v záhradkách ako okrasná rastlina. Zbiera sa podzemok, nadzemná časť rastliny sa nevyužíva. 

Valeriána obsahuje látky upokojujúco pôsobiace na nervovú sústavu, preto sa používa pri nervovej vyčerpanosti, nespavosti a prepracovanosti, pomáha odbúravať stres a priaznivo pôsobí pri bolestiach hlavy.

Zlepšuje kvalitu spánku, prispieva k rýchlejšiemu zaspávaniu. Okrem toho má priaznivé účinky na hladkú svalovinu, takže tlmí neurózu srdca aj žalúdočné a zažívacie problémy nervového pôvodu. Používa sa aj na zmiernenie bolestí pri menštruácii. Má antioxidačné účinky na organizmus.

Valeriána lekárska je súčasťou čajových zmesí na upokojenie a dobrý spánok, používa sa tiež vo forme liehovej tinktúry. Výťažky z valeriány sú súčasťou niektorých komerčných preparátov vo forme tabletiek.

Ďalšie spôsoby jej využitia sú v aromaterapii, esenciálny olej z valeriány má relaxačné účinky. Valeriána sa používa aj pri výrobe prírodnej kozmetiky a mydiel.

V našom eshope si môžete valeriánu zakúpiť vo forme tinktúry:

Tinktúra z valeriányKúpiť tinktúru

Vyberáme z najnovších produktov

Tinktúra z kotvičníka 50ml
€ 8,80
Tinktúra z kotvičníka pôsobí priaznivo na harmonizáciu hormonálneho systému - vplýva na sexualitu mužov a žien. Podporuje športové výkony.

Najpredávanejšie produkty

Čaj na cysty a myómy

Čaj na cysty a myómy

Bylinná čajová zmes zamedzuje tvorbe a šíreniu myómov a cýst.

Cena
€ 4,50
Čaj na črevá

Čaj na črevá

Pôsobí priaznivo pri zápaloch hrubého a tenkého čreva.

Cena
€ 4,40
Švédske kvapky 200ml

Švédske kvapky 200ml

Švédske kvapky pôsobia priaznivo na funkciu celého tráviaceho traktu: žalúdka, čriev, žlčníka.

Cena
€ 12,90
Tinktúra z pastierskej kapsičky 100ml

Tinktúra z pastierskej kapsičky 100ml

Priaznivo pôsobí na vnútorné poranenia svalstva a zlomeninách.

Cena
€ 8,80
Repík lekársky

Repík lekársky

Priaznivo pôsobí na podporu trávenia, tvorbu a vylučovanie žlče. Vhodný je pri kataroch žalúdka, čriev, hnačkách, ochoreniach pečene, žlčníka. Pomáha pri piesku v žlčníku a obličkách. Je vhodný pri zápaloch ústnej dutiny, vyrážkach a ranách.

Cena
€ 2,00
Čaj na žalúdok a helicobacter pylori

Čaj na žalúdok a helicobacter pylori

Pôsobí priaznivo pri zápaloch žalúdka, pankreasu a pri výskyte helicobacter pylori.

Cena
€ 4,90
Skorocelová masť

Skorocelová masť

Priaznivo pôsobí pri odreninách, zle hojacich sa ranách, na lepšiu regeneráciu kože. Má dezinfekčné a sťahujúce účinky.

Cena
€ 7,90
Skorocelová tinktúra 100ml, 200ml

Skorocelová tinktúra 100ml, 200ml

Skorocelová tinktúra podporuje rýchle hojenie rán, môže sa použiť na mokvajúce lišaje. Vnútorne priaznivo pôsobí pri kašli, astme, pri ochoreniach dýchacích ciest.

Cena
€ 8,80