Praslička roľná (lat. Equisetum arvense) je trváca nekvitnúca rastlina rastúca na hlinitých a piesočnatých pôdach s vysokou hladinou spodnej vody, vo vlhkých častiach lúk a na okraji lesov. Táto rastlina, stará už 200 miliónov rokov, kedysi dorastala až do výšky 10 metrov. Dnes ju môžeme nájsť v 20-60 centimetrovej podobe.

Praslička je známa tým, že vytvára dvojaké stonky.

  • Jarná byľ je hnedá, slúži na nepohlavné rozmnožovanie pomocou výtrusov uložených v klase na vrchole stonky.
  • Letná byľ je zelená, vyššia ako jarná a jej hlavnou úlohou je vyživovanie rastliny, aby z podzemku na budúci rok mohla vyrásť nová jarná byľ.

Z prasličky zbierame rozkonárené zelené byle od mája do septembra.

Praslička roľná obsahuje mnoho účinných látok. Je bohatá na minerály - kremík, vápnik, zinok a meď. Okrem minerálov obsahuje aj vitamín C, flavonoidy, živicu, alkaloidy, nikotín, tuky, triesloviny, bielkoviny, éterické oleje a v neposlednom rade aj antioxidanty.

Keďže praslička roľná je diuretikum (látka, ktorá zvyšuje vylučovanie vody z tela) dopomáha k správnemu fungovaniu močovej sústavy vďaka močopudným účinkom. Rastlina obsahuje aj antioxidanty, ktoré pomáhajú telu zbaviť sa škodlivých látok a baktérií, a tým uľavuje od bolesti pri zápale močového mechúra. Používa sa aj ako prevencia pred vznikom obličkových kameňov.

Vďaka vysokému obsahu oxidu kremičitého odvar z prasličky dopomáha k pevným kostiam a liečeniu zdravotných ťažkostí súvisiacich s nimi.  Medzi jej časté použitia práve preto patrí liečba osteoporózy (rednutie kostného tkaniva) a ďalších problémov, súvisiacich s nedostatkom vápnika a kolagénu.

Ďalšou skvelou vlastnosťou prasličky je pomoc pri liečbe ťažko sa hojacich rán, vredov a reumatických bolestí. Parný zábal z prasličky zmierňuje opuch nôhpomáha aj pri kŕčových žilách. Okrem toho sa používa aj na urýchlenie hojenia popôrodných rán.

Taktiež podporuje zdravé fungovanie pečene, prospieva srdcu a priaznivo pôsobí proti vápenateniu ciev. Obmedzuje potenie a v neposlednom rade sa používa ako kloktadlo pri bolestiach hrdla a zápaloch dýchacích ciest či mandlí.

Vyberáme z najnovších produktov

Tinktúra z kotvičníka 50ml
€ 8,80
Tinktúra z kotvičníka pôsobí priaznivo na harmonizáciu hormonálneho systému - vplýva na sexualitu mužov a žien. Podporuje športové výkony.

Najpredávanejšie produkty

Čaj na cysty a myómy

Čaj na cysty a myómy

Bylinná čajová zmes zamedzuje tvorbe a šíreniu myómov a cýst.

Cena
€ 4,50
Čaj na črevá

Čaj na črevá

Pôsobí priaznivo pri zápaloch hrubého a tenkého čreva.

Cena
€ 4,40
Švédske kvapky 200ml

Švédske kvapky 200ml

Švédske kvapky pôsobia priaznivo na funkciu celého tráviaceho traktu: žalúdka, čriev, žlčníka.

Cena
€ 12,90
Tinktúra z pastierskej kapsičky 100ml

Tinktúra z pastierskej kapsičky 100ml

Priaznivo pôsobí na vnútorné poranenia svalstva a zlomeninách.

Cena
€ 8,80
Repík lekársky

Repík lekársky

Priaznivo pôsobí na podporu trávenia, tvorbu a vylučovanie žlče. Vhodný je pri kataroch žalúdka, čriev, hnačkách, ochoreniach pečene, žlčníka. Pomáha pri piesku v žlčníku a obličkách. Je vhodný pri zápaloch ústnej dutiny, vyrážkach a ranách.

Cena
€ 2,00
Čaj na žalúdok a helicobacter pylori

Čaj na žalúdok a helicobacter pylori

Pôsobí priaznivo pri zápaloch žalúdka, pankreasu a pri výskyte helicobacter pylori.

Cena
€ 4,90
Skorocelová masť

Skorocelová masť

Priaznivo pôsobí pri odreninách, zle hojacich sa ranách, na lepšiu regeneráciu kože. Má dezinfekčné a sťahujúce účinky.

Cena
€ 7,90
Skorocelová tinktúra 100ml, 200ml

Skorocelová tinktúra 100ml, 200ml

Skorocelová tinktúra podporuje rýchle hojenie rán, môže sa použiť na mokvajúce lišaje. Vnútorne priaznivo pôsobí pri kašli, astme, pri ochoreniach dýchacích ciest.

Cena
€ 8,80