Pestrec mariánsky (Sibylum marianum) je jednoročná alebo dvojročná bylina z čeľade astrovité, pripomínajúca bodliak. Dorastá do výšky 60 až 150 cm, niekedy aj viac. Na hrubej stonke v spodnej časti nahusto, vo vrchnej redšie, vyrastajú tmavozelené, lesklé listy s ostňami na koncoch. Na listoch sú charakteristické biele škvrny.  Pestrec má bledofialové, ružové až modrasté kvety, ktoré sú takisto zvonka pichľavé. Kvitne od júna do augusta. Po odkvitnutí dozrieva množstvo hnedastých semien s perovitým chocholcom. Predmetom zberu sú kvety, listy, ale najmä semená.

Pestrec mariánsky pochádza zo suchých, kamenistých oblastí Stredomoria, Malej Ázie a Kanárskych ostrovov. V súčasnosti sa rozšíril aj v suchších, teplejších oblastiach s nižšou nadmorskou výškou na Slovensku, pre zber je však vhodnejšia rastlina z teplejších oblastí, pre vyšší obsah účinných látok.

Pestrec mariánsky - plod

Rastlina obsahuje bioflavonoidy, súhrnne nazývané silymarín, ktorý veľmi priaznivo pôsobí na pečeň. Účinná látka pestreca napomáha regenerácii pečene pri jej ochoreniach (napr. pri hepatitíde, cirhóze a mononukleóze) a záťaži, najmä pri nadmernej konzumácii alkoholu, dlhodobom užívaní liekov, otrave hubami a pod. Napomáha vylučovaniu žlče. Silymarín pôsobí ako silný antioxidant a je výborným pomocníkom pri detoxikácii organizmu.

Použitie: zo semien pestreca mariánskeho sa pripravuje odvar, ktorý sa užíva vnútorne. Odporúča sa kupovať celé semená (nie mleté ani drvené) a rozdrviť ich bezprostredne pred varením. Zachovajú si tak maximálne množstvo účinnej látky.

V našom eshope si môžete zakúpiť plod pestreca mariánskeho

Pestrec mariánskyKúpiť pestrec v bylinnej lekárni

Vyberáme z najnovších produktov

Tinktúra z kotvičníka 50ml
€ 8,80
Tinktúra z kotvičníka pôsobí priaznivo na harmonizáciu hormonálneho systému - vplýva na sexualitu mužov a žien. Podporuje športové výkony.

Najpredávanejšie produkty

Čaj na cysty a myómy

Čaj na cysty a myómy

Bylinná čajová zmes zamedzuje tvorbe a šíreniu myómov a cýst.

Cena
€ 4,50
Čaj na črevá

Čaj na črevá

Pôsobí priaznivo pri zápaloch hrubého a tenkého čreva.

Cena
€ 4,40
Švédske kvapky 200ml

Švédske kvapky 200ml

Švédske kvapky pôsobia priaznivo na funkciu celého tráviaceho traktu: žalúdka, čriev, žlčníka.

Cena
€ 12,90
Tinktúra z pastierskej kapsičky 100ml

Tinktúra z pastierskej kapsičky 100ml

Priaznivo pôsobí na vnútorné poranenia svalstva a zlomeninách.

Cena
€ 8,80
Repík lekársky

Repík lekársky

Priaznivo pôsobí na podporu trávenia, tvorbu a vylučovanie žlče. Vhodný je pri kataroch žalúdka, čriev, hnačkách, ochoreniach pečene, žlčníka. Pomáha pri piesku v žlčníku a obličkách. Je vhodný pri zápaloch ústnej dutiny, vyrážkach a ranách.

Cena
€ 2,00
Čaj na žalúdok a helicobacter pylori

Čaj na žalúdok a helicobacter pylori

Pôsobí priaznivo pri zápaloch žalúdka, pankreasu a pri výskyte helicobacter pylori.

Cena
€ 4,90
Skorocelová masť

Skorocelová masť

Priaznivo pôsobí pri odreninách, zle hojacich sa ranách, na lepšiu regeneráciu kože. Má dezinfekčné a sťahujúce účinky.

Cena
€ 7,90
Skorocelová tinktúra 100ml, 200ml

Skorocelová tinktúra 100ml, 200ml

Skorocelová tinktúra podporuje rýchle hojenie rán, môže sa použiť na mokvajúce lišaje. Vnútorne priaznivo pôsobí pri kašli, astme, pri ochoreniach dýchacích ciest.

Cena
€ 8,80