Nechtík lekársky (lat. Calendula officinalis), je krásna kvitnúca rastlina s jasnými oranžovými alebo žltými kvetmi. Táto rastlina je obľúbená nielen pre svoju estetickú hodnotu, ale aj pre svoje pozoruhodné liečivé vlastnosti. Už od staroveku bol nechtík lekársky používaný na liečbu rôznych zdravotných problémov vrátane kožných ochorení, tráviacich ťažkostí a zápalov.

Nechtík lekársky je jednoročná bylina nenáročná na pestovanie, dobre rastie na priamom slnku i v polotieni. Vyznačuje sa rovnou, rozkonárenou stonkou vysokou približne 50 cm, veľkými celistookrajovými listami s chĺpkami, ktoré rastú na stonke striedavo. Kvety majú typickú žltooranžovú farbu, na noc sa zatvárajú. Kvitne od júna do neskorej jesene. Zo žľaznatých chĺpkov uvoľňuje pach, ktorý odpudzuje škodcov, preto sa používa aj ako obruba zeleninových záhonov, či ako okrasná rastlina. Zbiera a používa sa celá rastlina s kvetmi, stonkou a listami.

Nechtík obsahuje mnoho vitamínov, éterické oleje či antioxidanty, preto má široké využitie a pozitívne účinky na zdravie. Používa sa v mnohých formách:

  • Nechtíková masť má protizápalové a antibakteriálne účinky, rýchlo pomáha pri kŕčových žilách, zápaloch ciev, nevyliečiteľných vredoch, preležaninách, omrzlinách či ranách po popálení.
  • Nechtíkový čaj pomáha pri žalúdočných a črevných chorobách, kŕčoch a vredoch, bolestiach sleziny, zápaloch čriev, krvavom moči a črevných parazitoch. Taktiež zlepšuje trávenie , priaznivo pôsobí na pečeň, žlčník aj obličky. Zlepšuje aj činnosť srdcaupokojuje nervovú sústavuznižuje krvný tlak.

Vedeli ste, že nechtík lekársky bol po stáročia používaný nielen ako liečivá rastlina, ale aj ako prísada do jedál a kozmetických prípravkov? Jeho kvety sú jedlé a môžu sa pridať do šalátov, polievok či pečiva pre jemnú chuť a farebný vzhľad. V kozmetike sa z nechtíka vyrábajú oleje, krémy a masti na regeneráciu pokožky, liečbu kožných problémov a zlepšenie celkového vzhľadu.

Nechtík je jedným z najlepších liečebných prostriedkov pri všetkých druhoch rakoviny, obzvlášť pri rakovine žalúdka, maternice, kože, prsníka, prostaty a semenníka.

Má priaznivý účinok na ženské orgány. Pri silnej a bolestivej menštruácií citeľne pomáha nechtíkový čaj ak ho začneme piť pár dní pred jej začiatkom.

Používa sa aj v kozmetike ako prirodzená zložka mnohých krémov, mastí, balzamov.

Vyberáme z najnovších produktov

Tinktúra z kotvičníka 50ml
€ 8,80
Tinktúra z kotvičníka pôsobí priaznivo na harmonizáciu hormonálneho systému - vplýva na sexualitu mužov a žien. Podporuje športové výkony.

Najpredávanejšie produkty

Čaj na cysty a myómy

Čaj na cysty a myómy

Bylinná čajová zmes zamedzuje tvorbe a šíreniu myómov a cýst.

Cena
€ 4,50
Čaj na črevá

Čaj na črevá

Pôsobí priaznivo pri zápaloch hrubého a tenkého čreva.

Cena
€ 4,40
Švédske kvapky 200ml

Švédske kvapky 200ml

Švédske kvapky pôsobia priaznivo na funkciu celého tráviaceho traktu: žalúdka, čriev, žlčníka.

Cena
€ 12,90
Tinktúra z pastierskej kapsičky 100ml

Tinktúra z pastierskej kapsičky 100ml

Priaznivo pôsobí na vnútorné poranenia svalstva a zlomeninách.

Cena
€ 8,80
Repík lekársky

Repík lekársky

Priaznivo pôsobí na podporu trávenia, tvorbu a vylučovanie žlče. Vhodný je pri kataroch žalúdka, čriev, hnačkách, ochoreniach pečene, žlčníka. Pomáha pri piesku v žlčníku a obličkách. Je vhodný pri zápaloch ústnej dutiny, vyrážkach a ranách.

Cena
€ 2,00
Čaj na žalúdok a helicobacter pylori

Čaj na žalúdok a helicobacter pylori

Pôsobí priaznivo pri zápaloch žalúdka, pankreasu a pri výskyte helicobacter pylori.

Cena
€ 4,90
Skorocelová masť

Skorocelová masť

Priaznivo pôsobí pri odreninách, zle hojacich sa ranách, na lepšiu regeneráciu kože. Má dezinfekčné a sťahujúce účinky.

Cena
€ 7,90
Skorocelová tinktúra 100ml, 200ml

Skorocelová tinktúra 100ml, 200ml

Skorocelová tinktúra podporuje rýchle hojenie rán, môže sa použiť na mokvajúce lišaje. Vnútorne priaznivo pôsobí pri kašli, astme, pri ochoreniach dýchacích ciest.

Cena
€ 8,80