Kostihoj lekársky (lat. Symphytum officinale) je trváca bylina, v prírode rastúca roztrúsene v priekopách, na okraji lesov, najmä však pri vode a v lužných lesoch. Dužinatá stonka, z ktorej striedavo vyrastajú drsné kopijovité listy, dorastá do výšky až 1 m. Od mája do septembra kvitne zvončekovými kvetmi, najčastejšie fialovo-modrej, ale výnimočne aj bielej či žltej farby. Z rastliny sa používajú listy, vňať ale najdôležitejší je repovitý koreň čiernej farby, biely na priereze - s typickým zápachom, ktorý zbierame na jar pred začiatkom vegetácie alebo na začiatku jesene.

Obsahuje vitamíny A, C, B12; minerály - draslík, fosfor, vápnik , alantoín, éterické oleje a mnoho ďalších prospešných živín. Kostihoj obzvlášť priaznivo pôsobí pri zraneniach. Koncentrácia alantoínu v jeho listoch a koreňoch znižuje zápal a urýchľuje regeneráciu tkanív pri natiahnutých svaloch, vyvrtnutiach, zlomených kostiach či pomliaždeninách.

Kostihoj chráni ľudskú kožu pred poškodením a urýchľuje hojenie kožných zápalov. Okrem toho pôsobí antibakteriálneupokojujúco, preto sa používa pri liečbe popálenín, jaziev a omrzlín. Taktiež veľmi účinne pomáha pri liečbe svrabu, ekzémov či kožných vredov.

Vedeli ste, že kostihoj lekársky bol v tradičnej ľudovej medicíne často používaný na liečbu rán a zápalových ochorení? Jeho protizápalové, antibakteriálne a analgetické účinky pomáhajú nielen pri hojení rán, ale aj pri liečbe kožných problémov, ako sú ekzémy, popáleniny či vyrážky. 

Rovnako alantoín v rastline zvyšuje aj tvorbu bielych krviniek, konkrétne neutrofilných granulocytov, ktoré sú dôležité pri imunite a podieľajú sa na odstraňovaní patogénnych (škodlivých) mikroorganizmov.

Kostihoj má aj vnútorné použitie; pri zápale ústnej dutiny a sliznice sa odporúča kloktanie záparu z kostihoja.

Pozitívny účinok má aj na trávenie, ktoré urýchľuje, a tým zabraňuje problémom ako sú pálenie záhy, kyslosť a podobne.

S vnútornou aplikáciou kostihoja však opatrne! Neodporúča sa užívanie dlhodobejšie ako 2 týždne, keďže kvôli obsahu alkaloidov narastá riziko toxického poškodenia pečene.

 

Vyberáme z najnovších produktov

Tinktúra z kotvičníka 50ml
€ 8,80
Tinktúra z kotvičníka pôsobí priaznivo na harmonizáciu hormonálneho systému - vplýva na sexualitu mužov a žien. Podporuje športové výkony.

Najpredávanejšie produkty

Čaj na cysty a myómy

Čaj na cysty a myómy

Bylinná čajová zmes zamedzuje tvorbe a šíreniu myómov a cýst.

Cena
€ 4,50
Čaj na črevá

Čaj na črevá

Pôsobí priaznivo pri zápaloch hrubého a tenkého čreva.

Cena
€ 4,40
Švédske kvapky 200ml

Švédske kvapky 200ml

Švédske kvapky pôsobia priaznivo na funkciu celého tráviaceho traktu: žalúdka, čriev, žlčníka.

Cena
€ 12,90
Tinktúra z pastierskej kapsičky 100ml

Tinktúra z pastierskej kapsičky 100ml

Priaznivo pôsobí na vnútorné poranenia svalstva a zlomeninách.

Cena
€ 8,80
Repík lekársky

Repík lekársky

Priaznivo pôsobí na podporu trávenia, tvorbu a vylučovanie žlče. Vhodný je pri kataroch žalúdka, čriev, hnačkách, ochoreniach pečene, žlčníka. Pomáha pri piesku v žlčníku a obličkách. Je vhodný pri zápaloch ústnej dutiny, vyrážkach a ranách.

Cena
€ 2,00
Čaj na žalúdok a helicobacter pylori

Čaj na žalúdok a helicobacter pylori

Pôsobí priaznivo pri zápaloch žalúdka, pankreasu a pri výskyte helicobacter pylori.

Cena
€ 4,90
Skorocelová masť

Skorocelová masť

Priaznivo pôsobí pri odreninách, zle hojacich sa ranách, na lepšiu regeneráciu kože. Má dezinfekčné a sťahujúce účinky.

Cena
€ 7,90
Skorocelová tinktúra 100ml, 200ml

Skorocelová tinktúra 100ml, 200ml

Skorocelová tinktúra podporuje rýchle hojenie rán, môže sa použiť na mokvajúce lišaje. Vnútorne priaznivo pôsobí pri kašli, astme, pri ochoreniach dýchacích ciest.

Cena
€ 8,80